Лариса МАСЕНКО. Суржик: між мовою і язиком

Re: Лариса МАСЕНКО. Суржик: між мовою і язиком

Повідомлення Надія » 10 березня 2013, 16:16

Для тих хто ще не читав тільки-но відбулась лекція Лариси Масенко на цю тему по TVi. http://tvi.ua/lecture/2013/03/10/larysa ... y_ukrayiny
Надія
 
Повідомлення: 39
З нами з: 08 лютого 2012, 15:01

Re: Лариса МАСЕНКО. Суржик: між мовою і язиком

Повідомлення Лариса » 14 серпня 2012, 06:30

Як на мене, цю книжку треба читати кожному. От би її десь розмістити, щоб дати посилання на текст.
Люцинко, молодець, що ти не пожаліла свого часу і виклала тут уривки. Хай люди читають.
Аватар користувача
Лариса
 
Повідомлення: 280
З нами з: 21 серпня 2011, 11:31
Звідки: Покотилівка

Re: Лариса МАСЕНКО. Суржик: між мовою і язиком

Повідомлення Lucinissima » 13 серпня 2012, 22:30

"Нині все більше освіченої молоді іґнорує підконтрольну іншій державі телевізійну продукцію як джерело інформації та розваг. Центри міжособистісних і міжкультурних контактів переміщаються до Інтернету, де людина має широкі можливості вибору. У зв’язку з цим до першочергових завдань української інтеліґенції належить розширення в Інтернеті українського сеґмента". (с. 106)
Lucinissima
 
Повідомлення: 185
З нами з: 02 вересня 2011, 17:12

Re: Лариса МАСЕНКО. Суржик: між мовою і язиком

Повідомлення Lucinissima » 13 серпня 2012, 22:26

"З огляду на роль масової культури у формуванні суспільної думки й вихованні молодшого покоління українська влада з перших же днів незалежності мала впровадити мовно-культурну політику якнайбільшого сприяння створенню національної кіно- і телепродукції, газет і журналів, детективів і жіночих романів тощо. Натомість владні структури за керівництва всіх чотирьох президентів виявили байдужість до українізації цієї царини, вкрай важливої для зміни пострадянської ситуації. Через нездатність української влади захистити свій інформаційно-культурний простір російська продукція лишилась панівною в усіх сферах масової культури. <...>
Треба сказати, що на початку 1990-х років було зроблено перші обнадійливі кроки в цьому напрямі - на державній телестудії було створено серіал "Роксолана", екранізовано кілька класичних і сучасних творів українських авторів, з’явився телеканал ICTV, що майже всі зарубіжні фільми й серіали демонстрував у якісних українських перекладах. Проте невдовзі всі ці починання було згорнуто і почалась нічим не стримувана інвазія Росії в інформаційно-культурний простір України.
Поширення російськомовної масової культури, до складників якої входить і спадщина радянського періоду, і новостворена візуальна, музична, книжково-журнальна продукція, заблокувало формування інформаційного простору на питомій національній основі. Втрати, яких зазнає при цьому українське суспільство, полягають не тільки в зовнішньому звуженні тієї сфери побутування української мови, що належить до найважливіших для збільшення її комунікативної потужності. Не меншу загрозу українській культурі, а відтак і національній свідомості громадян, становить застосування в російськомовній популярній продукції маніпуляційних технологій приниження української мови, що продовжує... радянську практику".
(с.102-104)
Lucinissima
 
Повідомлення: 185
З нами з: 02 вересня 2011, 17:12

Re: Лариса МАСЕНКО. Суржик: між мовою і язиком

Повідомлення Lucinissima » 13 серпня 2012, 22:07

"Оскільки національна мова, культура й ідентичність перебувають у тісному взаємозв’язку і взаємозалежності, розростання зросійщених напівмовних середовищ становить реальну загрозу державному суверенітетові. Новітня російська експансія в соціокультурний простір країни позбавляє українців, як і в радянський період, культурної перспективи і має наслідком люмпенізацію населення". (с. 81-82)

"...якщо суржик паразитує на українській мові, нехтуючи її норми і спотворюючи їх через безсистемне використання елементів російської мови, то російська нецензурщина належить до грубої непристойної мови, яка порушує норми комунікації, оскільки в здорових суспільствах соціокультурний примус накладає табу на вживання вульґарної лайки".
(с. 82)

"Нинішня поширеність вульґарної непристойної мови засвідчує причиново-наслідковий зв’язок денаціоналізації з суспільною деморалізацією, про що писав свого часу О. Потебня. Домінантна мова в русифікованих областях перериває спадкоємність культурного розвитку українського етносу, блокує вплив української літературної мови в її кращих зразках, культивованих у престижних інтелектуальних колах. Таким чином, російська мова стає засобом пониження культурного рівня населення, провідником вироджених, здеґрадованих форм мовної поведінки". (с. 85)

"Через нездатність влади запровадити механізми захисту свого інформаційно-культурного простору населення найбільш зросійщених областей Сходу й Півдня опинилось у міжкультурному вакуумі, в стані напівмовності, напівкультурності, а відповідно, й національної напівпритомності. (с. 85)
Востаннє редагувалось Lucinissima в 14 серпня 2012, 10:35, всього редагувалось 1 раз.
Lucinissima
 
Повідомлення: 185
З нами з: 02 вересня 2011, 17:12

Re: Лариса МАСЕНКО. Суржик: між мовою і язиком

Повідомлення Lucinissima » 13 серпня 2012, 21:58

Кілька цитат (виділено скрізь мною).

"Суржик, хоча й сформувався на первісній базі української мови, постав у результаті втрати у значної частини її носіїв усвідомлення відмінності своєї мови від конкуруючої з нею російської, втрати відчуття соціокультурної цінності рідної мови як тієї, що пов’язує нинішнє покоління з попередніми, і відповідного послаблення національної солідарності, колективного усвідомлення часової безперервності існування своєї етнічної спільноти.
Головною мотивацією мовної поведінки людей, які говорять суржиком, є намагання пристосуватися до російськомовних співрозмовників, переінакшити своє мовлення на зрозуміле для них". (с. 76)

"Мовне пристосуванство, намагання догодити російськомовному співбесідникові коштом нівеляції, спрощення своєї мови свідчить про втрату ціннісних орієнтацій, прив’язаності й поваги до рідної мови".
(с. 77)
Востаннє редагувалось Lucinissima в 13 серпня 2012, 22:27, всього редагувалось 2 разів.
Lucinissima
 
Повідомлення: 185
З нами з: 02 вересня 2011, 17:12

Лариса МАСЕНКО. Суржик: між мовою і язиком

Повідомлення Lucinissima » 13 серпня 2012, 21:51

Доробок визначного соціолінґвіста Лариси Масенко (до речі, цьогорічної ювілярки) сьогодні відомий не лише професійним філологам. У Клубі "Апостроф" уже була розмова про помітну книжку, одним з упорядників якої була пані Лариса: "Українська мова у ХХ сторіччі: історія лінґвоциду". У книжці наведено масу документів - речових доказів мововбивства, провадженого провладними "мовознавцями" підрадянської доби; тут і погромні статті 1930-1970-х рр., спрямовані проти українських літераторів, перекладачів і лексикографів, і списки заборонених слів - словом, багатющий фактаж, зібраний у процесі копіткої праці.
Хочу звернути увагу шановного читацтва на іншу книжку, що вийшла друком у Видавничому домі "Києво-Могилянська академія" 2011 року: це авторське дослідження Лариси Масенко "Суржик: між мовою і язиком". Науковець аналізує причини виникнення суржику як проміжної некодифікованої недо-мови, сферу його функціонування; дає оцінку цьому явищу.

Масенко._Суржик.jpg
Масенко._Суржик.jpg (68.58 Кб) Переглянуто 1950 разів


ДЕ ПРИДБАТИ: я в липні купила цю книжку у книгарні "Є" =)
Востаннє редагувалось Lucinissima в 13 серпня 2012, 22:33, всього редагувалось 2 разів.
Lucinissima
 
Повідомлення: 185
З нами з: 02 вересня 2011, 17:12


Повернутись до Теми для нашої балачки

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість


cron